Rolety dachowe

Blog o roletach dachowych i wewnętrznych

Ogród

Różnice między tunelem foliowym, a szklarnią

Różnice między tunelem foliowym, a szklarnią

Od razu zarysujmy różnice między pojęciami „tunel” i „szklarnia”. Szklarnia to każdy rodzaj konstrukcji (łukowa, dwupołaciowa, jurta, itp.), która zapewnia system wentylacyjny (końcowy, boczny lub dachowy), system podwiązek i, co najważniejsze, folię na tej konstrukcji, której nie można zdjąć na zimę. Tunel foliowy, odpowiednio, jest lekką konstrukcją (jedno- lub wieloprzęsłową) do wiosennej uprawy warzyw itp. Folia na takiej konstrukcji jest zdejmowana w zimie, aby nie zawalić ramy pod wpływem śniegu.

Do czego służą tunele?

W jednym zdaniu brzmi to tak: kontrolowanie opadów, łagodzenie wahań temperatury (dzień – noc) i zarządzanie wzrostem upraw jarych. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Kontrola opadów atmosferycznych. W przypadku upraw zewnętrznych należy kontrolować ilość wody, która dociera do gleby. W niektórych okresach życia roślina potrzebuje wody, a w innych tylko słońca, aby owoc okazał się taki, jakiego oczekuje kupujący. Dotyczy to pomidorów, ogórków, truskawek, arbuzów, winogron i wielu innych upraw. Tunel foliowy pomaga roślinie na przemian korzystać z wody i słońca, których potrzebuje w danym momencie.

Wahania temperatury. W czasie wiosennych przymrozków rośliny mogą obumierać, dlatego umieszcza się tunel foliowy, aby zrównoważyć różnicę temperatur w dzień i w nocy. Folia rozciągnięta na polu, mimo niewielkiej grubości od 100 do 150 mikronów, pozwala na kontrolowanie wahań temperatury i gwarantuje ochronę przed niepożądanymi „minusami” wczesną wiosną.

Zarządzanie wzrostem uprawy ogrodniczej

Wymienione powyżej „plusy” tuneli foliowych pozwalają na osiągnięcie głównego celu hodowcy warzyw. Właściciele tuneli polowych uzyskują zazwyczaj lepsze jakościowo plony, a co najważniejsze 2-3 tygodnie wcześniej niż z otwartego gruntu. Te 2-3 tygodnie dają dużą przewagę przy wejściu na rynek z wczesnymi warzywami i jagodami, ponieważ cena produktów w tym czasie jest wyższa niż kiedy warzywa są masowo produkowane na sprzedaż.

Share this post