Rolety dachowe

Blog o roletach dachowych i wewnętrznych

Oświetlenie

Wybór najlepszego oświetlenia do domu

Wybór najlepszego oświetlenia do domu

Jednym z ważniejszych elementów urządzania nowego domu jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Jak się okazuje, nie jest to wcale łatwe zadanie. Warto wziąć pod uwagę wiele rzeczy – nie tylko rodzaj lamp, ale również typ żarówek. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego rodzaju oświetlenia można uzyskać ciekawe efekty, które odmienią sposób postrzegania przestrzeni w mieszkaniu.

Ja wybrać lampy do domu?

W dzisiejszych czasach na rynku znaleźć można ogromny wybór lamp i innych źródeł oświetlenia, dzięki czemu absolutnie każdy może znaleźć coś idealnego do swojego domu. Aby wybrać najlepsze lampy do mieszkania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim ważne są kwestie estetyczne. Lampa to nie tylko źródło światła, ale również ozdoba, więc powinna pasować do wystroju danego pomieszczenia. W eleganckim salonie albo przedpokoju może sprawdzić się na przykład dobrze zaprojektowany kinkiet hotelowy. W przestrzeniach urządzonych w sposób bardziej nowoczesny dobrym pomysłem są lampy wykonane ze stali, szkła i tworzyw sztucznych. Dobrze sprawdza się również oświetlenie LED. Czasem jedno źródło światła do pomieszczenia to zdecydowanie za mało. W łazience dobrze jest zamontować dodatkowe oświetlenie lustra, a kuchni niewielkie lampy doświetlające blaty robocze, dzięki czemu praca przy przygotowywaniu posiłków jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

Różne rodzaje żarówek – które wybrać?

W handlu dostępne są żarówki zwykłe i energooszczędne, a także takie, które charakteryzują się zwiększoną trwałością i mogą służyć przez kilka lat. Można wybrać też żarówki dające cieplejsze (z większą domieszką niebieskiego) albo zimniejsze (z większą domieszką żółtego) światło. Bardzo polecane są żarówki dające światło imitujące światło dzienne. Nie od dzisiaj wiadomo, że długotrwały brak dostępu do światła naturalnego wpływa niekorzystnie na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wspomniane żarówki mogą okazać się prostym rozwiązaniem tego problemu.

Jak wykorzystać światło w domu?

Światło w domu można wykorzystać na różne sposoby. Zastosowanie kinkietu hotelowego z cienkim, płóciennym abażurem może na przykład pozwolić na uzyskanie światła mocno rozproszonego, które świetnie sprawdzi się w sypialni, wprowadzając klimat korzystny dla odpoczynku. Umiejętnie stosując oświetlenie, można też sprawić, że pomieszczenia będą wydawać się większe, albo mniejsze. Dzięki temu można na przykład zmienić proporcje długiego, ale wąskiego przedpokoju, albo powiększyć nieco optycznie zbyt ciasną kuchnię.

Share this post