Rolety dachowe

Blog o roletach dachowych i wewnętrznych

Oświetlenie

Jak wybrać żyrandol?

Jak wybrać żyrandol?

Oświetlają całe pomieszczenie, dbając jednocześnie o jego właściwości estetyczne – żyrandole od lat znajdują się w wielu salonach, będąc stałą częścią wyposażenia. Wiele osób jednak nie jest pewna, czy powinna się na nie zdecydować, gdyż nie wie, jak dopasować je do swojego wnętrza. Warto przyjrzeć się, jak odpowiednio dobrać ten funkcjonalny element wystroju.

Żyrandol – dlaczego warto?

Pochodzący od francuskiego słowa girandole, żyrandol znany jest już od średniowiecza, będąc ważnym elementem wystroju. Z początku sprawdzał się świetnie w klasztorach i kościołach, jednak szybko przeniósł się również do zamków i drogich posiadłości. Wszystko to poprzez jego budowę w tamtych czasach – żyrandole były wtedy często bardzo duże i długie, przez co potrzebny był do nich stosunkowo wysoki sufit.

Zawsze zwracały na siebie uwagę i nie inaczej jest dzisiaj. Ich piękne konstrukcje przeszły wiele zmian, przez co dziś można spotkać je w każdym ze znanych stylów aranżacyjnych. Dziś tylko wyobraźnia aranżatora ogranicza ich użycie. Oprócz ciekawych wartości estetycznych, ma on również niezwykle funkcjonalne zastosowanie.

Jest to przede wszystkim świetna opcja oświetlenia, gdyż pozwala na dotarcie w różne zakamarki pomieszczenia, stanowiąc idealne centralne źródło światła. Często jedne żyrandol wystarczy do oświetlenia dużego, otwartego salonu.

Jak wybrać żyrandol?

Jak z każdym elementem dekoracyjno-funkcjonalnym, świetną opcją będzie dostosowanie żyrandola do istniejącego stylu aranżacyjnego. 

  • Styl retro – tutaj warto postawić na duże i bardzo ozdobne żyrandole, które będą przypominać zamkowe kreacje.
  • Styl nowoczesny – tutaj sprawdzą się opcje o białych i czarnych barwach, których kształty będą nieszablonowe. Tutaj funkcjonalność jest najważniejsza.
  • Styl artystyczny – na rynku można znaleźć wiele różnych inspirujących wzorów żyrandoli, które idealnie sprawdzą się w niekonwencjonalnym wnętrzu.

Jak widać, dziś istnieje spora dowolność w aranżacji wnętrz, co tyczy się również takich elementów, jak żyrandole.

Share this post