Rolety dachowe

Blog o roletach dachowych i wewnętrznych

dom

Żarówki LED GU10. Nowoczesna alternatywa dla żarówek halogenowych

Oszczędne, trwałe, bezpieczne – żarówki LED posiadają wiele zalet. Dodatkowo, dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Mogą być bardzo dobrą alternatywą także dla halogenowych żarówek GU10!

Żarówki z gwintem GU10

zarowka-oro-ar111-gu10

Żarówki oferowane są w różnych typach gwintów. Dopasowujemy je w zależności od rodzaju lampy. Poza najpopularniejszymi gwintami typu E27 oraz E14 do dyspozycji są także inne modele, w tym żarówki GU10.

Gwint GU10 wyposażony jest w specjalne nóżki, które mają mocowanie typu „włóż i obróć”. Nóżki umieszcza się w otworach w lampie i przekręca aż do oporu. Gwint ten nazywany jest także halogenowym, ponieważ jako pierwszy został zastosowany w żarówkach tego typu.

Najczęściej gwint ten spotykany jest w:

  • oprawach sufitowych
  • oprawach punktowych
  • lampkach biurkowych

Żarówki GU10 – nie tylko halogenowe

Kiedyś w sprzedaży dostępne były tylko żarówki halogenowe GU10. Są to żarówki wykorzystujące gazy szlachetne z halogenem, skąd pochodzi także ich nazwa.

Teraz do wyboru są także żarówki LED GU10, czyli wyposażone w diody ledowe. Mogą one zastąpić halogeny, ponieważ posiadają taki sam gwint.

Dlaczego warto wybrać żarówki ledowe GU10?

Halogenowe żarówki GU10 dają światło zbliżone do słonecznego, czyli raczej chłodne. Niestety, mają również kilka wad. Przede wszystkim to krótka żywotność, a także wytwarzanie dużej ilości ciepła.

Tych wad nie posiadają żarówki ledowe. To nowoczesne żarówki energooszczędne, które pobierają znacznie mniej energii, a przy tym mogą zaoferować żywotność na poziomie nawet około 25 tysięcy godzin. Są dostępne w różnych barwach światła, od razu świecą pełną mocą, nie nagrzewają się, a także są przyjazne dla środowiska naturalnego.

W technologii LED wykonuje się także inne rodzaje żarówek. W sprzedaży dostępne są modele takie jak żarówka LED E27 czy E14 oraz typy żarówek z pozostałymi gwintami halogenowymi jak G4,G9, MR16.

Share this post