Karnisze – uniwersalne dekoracje okienne

Wszędzie tam, gdzie chce zawiesić się firany i zasłony, niezbędne stają się odpowiednie do tego zadania karnisze. Obecnie ich oferta jest tak szeroka, że każdy wybierze odpowiednie dla swojego wnętrza.

Karnisze odpowiednie do salonu

Zawsze należy pamiętać o tym, że karnisz jest nie tylko drążkiem podtrzymującym firany i zasłony, ale także ważną częścią wystroju. Dlatego musi wpisywać się on w styl danego wnętrza, gdyż karnisz może w równym stopniu podkreślić urok aranżacji pomieszczenia, jak i zniszczyć cały efekt (kiedy będzie źle dopasowany). Tak więc do stylu nowoczesnego najlepiej dobrać karnisz minimalistyczny, a do stylu klasycznego (zahaczającego o rustykalny) karnisz ozdobny i zwracający na siebie uwagę. Wybierać można spośród karnisze:

  • metalowych albo drewnianych,
  • pojedynczych lub podwójnych,
  • mocowanych do ściany lub sufitu.

Oczywiście do każdego z nich trzeba dokupić części montażowe i elementy dopełniające ich wygląd.

Jak odpowiednio udekorować okno?

Jak już było wspomniane wcześniej, dzięki odpowiednio dobranemu karniszowi wnętrze może zyskać naprawdę wyjątkowy wygląd. To właśnie na karniszu będzie można zawiesić firanę i zasłony. W zależności od preferencji co do rodzaju upięcia, można zdecydować się na karnisze z tradycyjnymi żabkami albo z kółkami lub agrafkami. We wnętrzach klasycznych zamiast popularnego obecnie drążka, można umieścić żabki osadzone na rolkach – w karniszu szynowym. Efektowny karnisz może stać się prawdziwą ozdobą okna, a jednocześnie (po zawieszeniu na nim tkanin), stanie się pomocą w zapewnieniu wnętrzu odpowiednich warunków oświetleniowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli i choć kojarzą się one z klasyczną formą dekoracji okiennej, to można je oczywiście stosować także w nowoczesnych aranżacjach – w każdym domu będą wyglądać równie dobrze.